امروز : جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۳:۲۲

روستای سریزد

یزد دومین شهر تاریخی و قدیمی ترین شهر خشتی دنیا به شمار میرود و از دیرباز یکی از کانون های تمدن و میراث تاریخی ایران زمین بوده است.
روستای سریزد
دوشنبه | -۳۵۵۳/۶۸۶۸۶/۳۰ - ۰۳:۲۵ |
کد خبر : ۱۵۳ |
یادداشت

روستای سریزد علاوه بر آثار تاریخی متعدد از جنبه ی دیگری نیز شهرت دارد که به دلیل وجود فرهنگ مهر و محبت میان ساکنین آن سریزد به روستای دوستی نیز معروف بوده و این روستا را از قابلیت های زیادی برای گردشگری برخوردار می سازد. قدمت تاریخی سریزد به اعتقاد برخی مورخان به قبل از تاریخ شهر یزد و به دوران ساسانیان و حتی قبل تر از آن می رسد. این منطقه به عنوان مبداء ورودی شهر یزد شهرت یافته است.دیواره دروازه مانند شهر فرافر به این امر جلوه ی بیشتری می بخشد. این مجموعه در حال حاضر علاوه بر قابلیت های تاریخی دارای امکانات تفریحی نظیر: موتورسواری، شترسواری، رصد ستارگان، سافاری در کویر، کالسکه سواری و ....و امکانات اقامت و پذیرایی در بناهای تاریخی برخوردار می باشد.
قلعه سریزد
قلعه سریزد یکی از بزرگترین و کهن ترین صندوق امانات بانکی ایران و جهان است که در سه طبقه به مساحت 7790متر و متشکل از 468 حجره از خشت و گل بنا گردیده است. قدمت آن به دوره ی حکومت ساسانیان (قرن 3 تا 7 میلادی) می رسد. با مشاهده ی این بنا می توان پی برد که این قلعه از زمان اولیه ی احداث تاکنون به دفعات و طی ادوار مختلف مورد مرمت و بازسازی و به تبع آن استفاده می گردیده است. در دو طرف راهرو, اتاق های متعدد حجره مانندی وجود دارد که هر کدام دارای درب و کلیدی مجزا بوده و علاوه بر غلات, پول, طلا و زیور آلات خود را نیز در مواقع هجوم و غارت درون این حجره ها مخفی می کردند.

این قلعه دارای دو دیوار متحدالمرکز و تودرتو و برج و باروی بلند و تسخیرناپذیر است که توسط خندقی محصور شده است. درب اصلی قلعه به صورت متحرک بوده و به وسیله ی طناب و قرقره هایی از سمت پایین به بالا باز و بسته می شده است. این درب اصلی به هنگام هجوم شکسته می شد و دشمن به درون قلعه راه می یافت.درب دوم قلعه بسته می شد و در واقع نقش درب پشتیبانی قلعه را ایفا می نمود. این بنا در فهرست آثار ملی به شماره 1008 به ثبت رسیده است.
کاروانسرای صفوی (رباط نو)
از تاریخچه ی این کاروانسرا اطلاعات دقیقی به دست نیامده ، لیکن با توجه به سبک ساختمانی و نوع مصالح به کار رفته می توان احداث بنا را مربوط به دوره ی صفویه (1501-1736 میلادی) دانست. این رباط در قسمت ورودی دارای حیاطی نسبتا کوچک است و در ضلع جنوبی حیاط آن اصطبلی سرپوشیده و بزرگ قرار دارد. این رباط در قیاس با کاروانسراهای مشابه در سطح استان که صفه ها و اصطبل هایی در چهار طرف بنا دارند اندکی متفاوت بوده و در ضلع ورودی بنا در نمای بیرونی نیز هفت صفه دیده می شود.
دروازه شهر فرافر
در مورد این بنا چندین نقل قول وجود دارد. عده ای معتقدند که این بنا گوشه ای از دروازه ی خروجی سریزد و در واقع ورودی شهر یزد یا فرافر بوده (نام یزد قبلا ایساتیس و قبل از آن فرافر یا فرافتر بوده است) که به آن دروازه ی شهر مدفون فرافر می گفتند. بنابراین قدمت آن نزدیک به بیش از هزار سال می رسد. عده ای دیگر معتقدند که این بنا باقی مانده ی دیوار جنوبی بقعه ای چهارضلعی و مکعبی شکل بوده است. این بنا با پوشش گنبدی که سه ضلع دیگر آن فرو ریخته و به صورت فعلی باقی مانده است, احتمالا به شکل یک خانقاه بوده که در این صورت قدمت آن به قرون هشتم و نهم هجری قمری (قرون 14 و 15 میلادی) محدود می شود.
امکانات تفریحی ارگ قدیم سریزد
موتور سواری در کویر (ATV)
موتور سواری با موتورهای 4 چرخ و به صورت تک نفره و دو نفره می باشد.
شتر سواری در کویر
امروزه شتر سواری در کویر جنبه ی تفریحی وسرگرمی داشته و این مجموعه با 12 نفر شتر تربیت شده و آرام امکان سواری و آموزش را برای علاقمندان فراهم کرده است.
آفرود (رالی در کویر)
در حال حاضر مجموعه مجهز به یک دستگاه پاترول است و علاقمندان محترم میتوانند از این ورزش بهره مند شوند.
رصد ستارگان در شب و روز
با توجه به زیبایی شبهای کویر وامکان دیدن ستارگان دردل شب،مکان و تجهیزات مناسب برای دیدن ستارگان در نظر گرفته شده تا علاقمندان بتوانند از این امکان بهره مند شوند.

telegram2

برچسب ها :

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • اولین نظر را شما بدهید

سرویس سیاسی

سرویس علمی

سرویس فرهنگی

سرویس ورزشی