امروز : یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۶:۵۵

مرمت باغ جهانی دولت‌ آباد تا نیمه مهرماه به پایان می‌رسد

مدیر پایگاه میراث جهانی باغ دولت‌ آباد گفت: مرمت باغ جهانی دولت ‌آباد یزد که از نیمه دوم فروردین ‌ماه سال جاری آغاز شده تا نیمه مهرماه امسال به پایان می‌رسد.
مرمت باغ جهانی دولت‌ آباد تا نیمه مهرماه به پایان می‌رسد
دوشنبه | ۱۳۹۷/۰۶/۱۲ - ۰۹:۰۶ |
کد خبر : ۱۸۳۷ |
میراث فرهنگی و گردشگری

"مجید علومی" مدیر پایگاه این باغ جهانی اعلام کرد: پس از احداث دفتر پایگاه میراث جهانی باغ دولت آباد در محل باغ تعامل بسیار خوبی بین پایگاه و متولی موقوفات باغ دولت آباد صورت گرفته به طوری که اجرای مخزن دفنی آب باغ به صورت تفاهم نامه مشارکتی به مبلغ 300 میلیون تومان به اجرا درآمد.

مدیر پایگاه میراث جهانی باغ دولت آباد یزد با اشاره به فعالیت های مرمتی صورت گرفته در این باغ جهانی گفت: با توجه به اعتبارات سال 96 از نیمه دوم فروردین ماه سال جاری فعالیت های مرمتی را در باغ جهانی دولت آباد آغاز کردیم به طوری که اجرای کانال ناکش پیرامون عمارت بهشت آیین و فضاهای خدماتی ضلع شرق یکی از اقدامات مرمتی صورت گرفته در باغ است.

او گفت: جمع آوری آجرفرش وازاره فرسوده آجری و اجرای مجدد با مصالح سنتی، سبک سازی پشت بام و اصلاح کنوها در عمارت بادگیر، اجرای آجرفرش پشت بام با ملات نیمچه کاه به صورت درزچسبان، زدودن اندود کاهگل فرسوده بدنه و اجرای مجدد سیمگل دمگیری، مرمت آب انبار باغ دولت آباد و اجرای مجدد کف فرش به صورت آژیانه از جمله اقدامات مرمتی است که در باغ جهانی دولت آباد انجام گرفته است.

علومی گفت: پس از احداث دفتر پایگاه میراث جهانی باغ دولت آباد در محل باغ مذکور از خرداد ماه سال 96 تاکنون همکاری و تعامل بسیار خوبی بین پایگاه به نمایندگی اداره کل میراث فرهنگی و متولی موقوفات باغ دولت آباد صورت گرفته است به طوری که اجرای مخزن دفنی آب باغ به صورت تفاهم نامه مشارکتی به مبلغ 300 میلیون تومان به اجرا درآمد.

به گفته او، همچنین در پروژه ای دیگر عمرانی و فضای سبز همکاری بسیار خوبی صورت گرفته است.

مدیر پایگاه باغ جهانی دولت آباد یزد به طرح های مطالعاتی اشاره کرد و افزود: به غیر از پروژه های عمرانی مذکور در زمینه مطالعات و ارائه طرح مطالعه معماری و تزئینات باغ دولت آباد، مطالعه و تهیه طرح ساماندهی پارکینگ باغ، مطالعه و تهیه طرح مبلمان و نورپردازی و کف سازی باغ و آسیب شناسی کالبدی و منطری باغ دولت آباد در دست تهیه و اقدام است.

علومی همچنین تاکید کرد: مرمت باغ جهانی دولت آباد که از نیمه دوم فروردین ماه سال جاری آغاز شده تا نیمه مهر ماه امسال به اتمام می رسد..

گفتنی است: باغ دولت آباد یزد به عنوان یکی از باغ های تاریخی ایران که در فهرست باغ های 9 گانه ایرانی در یونسکو ثبت شده است مراحل اقدامات مرمتی را پشت سر می گذارد

telegram2

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • اولین نظر را شما بدهید

سرویس سیاسی

سرویس علمی

سرویس فرهنگی

سرویس ورزشی