امروز : پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۰۱

سنگ کتیبه قبر حسین بن محمدبن الحسین بکی یزد ثبت ملی شد

کتیبه قبر حسین بن محمدبن الحسین بکی یزد به عنوان یکی از آثار ارزشمند منقول استان یزد به ثبت ملی رسید.
سنگ کتیبه قبر حسین بن محمدبن الحسین بکی یزد ثبت ملی شد
شنبه | ۱۳۹۷/۰۱/۱۸ - ۱۲:۳۲ |
کد خبر : ۱۷۳۶ |
میراث فرهنگی و گردشگری

"ساشا ریاحی مقدم" معاون میراث فرهنگی استان یزد با اعلام این خبر گفت: یکی از وظایف مهم میراث فرهنگی مطالعه و بررسی پیرامون آثار فرهنگی تاریخی و طبیعی به منظور ثبت آنها در فهرست آثار ملی و بررسی و شناسایی آثار فرهنگی و تاریخی و طبیعی دارای ارزش و همچنین تهیه شناسنامه های فنی و سایر موارد مربوط به ثبت آثار منقول و غیر منقول تاریخی – فرهنگی، بافت های تاریخی، میراث طبیعی و معنوی در فهرست آثار ملی است.

ساشا ریاحی مقدم در خصوص میراث منقول استان یزد گفت: اموال منقول فرهنگی، تاریخی به اشیائی گفته می شود که قابلیت حمل و جابه جایی داشته باشد. این اشیاء اعم از مذهبی یا غیر مذهبی باید به لحاظ باستانشناسی یا ادبی، هنری یا علمی اهمیت داشته باشد.

ریاحی مقدم در خصوص کتیبه قبر حسین بن محمدبن الحسین بکی یزد خاطرنشان کرد:  این سنگ قبر به رنگ کرم و سیاه است و به شکل مستطیل. این سنگ متعلق به حسین بن محمدبن الحسین بکیکه بوده که با خط کوفی آیات قرآن برآن حجاری شده است که نقش محراب، نقش اسلیمی به صورت گلهای پالمت، نقش دو گل رز در دوطرف لچکی و تزئینات محرابی آن به صورت قوس های صدفی دیده می شود.

معاون میراث فرهنگی استان یزد در ادامه افزود: متن کتیبه این سنگ تاریخی بدین شرح است:  حاشیه اول  : «بسم الله الرحمن الرحیم، کل نفس ذائقه الموت وانماتوفوناجورکم یوم القیامه فمنزحزح عن النار و ادخل الجنه فقد فاز و مالحیات  » ( آل عمران/185)

حاشیه دوم : «بسم الله الرحمن الرحیم، یبشرهم برحمه منهرضوان و جنات لهم فیها نعم مقیم خالدین فیها ابداً ان الله عنده اجراً عظیم» ( توبه/22-21)

متن سنگ : « هذا القبرالحسینبن محمد بن الحسین بکی توفی  فی صفر سنه اربع و خمس مائه»

telegram2

برچسب ها :

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • اولین نظر را شما بدهید

سرویس سیاسی

سرویس علمی

سرویس فرهنگی

سرویس ورزشی