امروز : چهارشنب ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۲۵
گزارش و گزارش تصویری؛

نشست خبری آیت الله ناصری و رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه یزد به مناسبت گرامیداشت هفته نماز جمعه

آیت الله محمدرضا ناصری روز چهارشنبه در نشست با خبرنگاران افزود: مراسم های نمازجمعه جایی برای استفاده و حساسیت های جناحی و گروهی نیست و یک ظرفیت و برکت عظیم از انقلاب اسلامی محسوب می شود.
نشست خبری آیت الله ناصری و رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه یزد به مناسبت گرامیداشت هفته نماز جمعه
پنج شنبه | ۱۳۹۶/۰۵/۰۵ - ۱۰:۰۳ |
کد خبر : ۱۵۸۰ |
دین و اندیشه

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد گفت: نماز جمعه متعلق به کل نظام و انقلاب اسلامی است و باید همه افراد و احزاب، بدون حساسیت های جناحی و گروهی از ظرفیت های آن استفاده کنند.
وی ادامه داد: هدف اصلی نمازهای جمعه در اصل همان وحدت و همدلی تمامی اقشار جامعه در سایه ولایت فقیه و برای حفظ و حراست از آرمان ها و اهداف انقلاب اسلامی است .
امام جمعه یزد تصریح کرد: نمازهای عبادی سیاسی جمعه باید همواره با حضور گسترده اقشار مختلف مردم ولایی و انقلابی و خیلی پر رونق و باشکوه برگزار شود که خاری در چشم دشمنان است.
ناصری تصریح کرد: نمازهای جمعه ای که در ایران اسلامی برگزار می شود از جنبه‌های مختلف با اقامه نمازهای جمعه در خارج کشور متفاوت است و این بخاطر اهداف نظام ماست .
وی از رسانه های مختلف گروهی استان خواست تا در راستای ترویج فرهنگ نمازجمعه و مشارکت گسترده آحاد مردم در آن بیش از گذشته تلاش کنند که یک وظیفه مهم محسوب می شود.
آیت‌الله ناصری با انتقاد از فقدان همکاری لازم برای ایجاد یک مجتمع بزرگ فرهنگی و مذهبی در مرکز استان ادامه داد: ایجاد مراکز و مجتمع‌های بزرگ فرهنگی در استان‌های مختلف در سال های اخیر مورد توجه قرار گرفته و چنین مراکزی شرایط مناسب را برای اجتماع‌های دینی به ویژه نمازهای جمعه فراهم می کند.
امام جمعه یزد یادآور شد: مسجد ملااسماعیل به دلیل قرار گرفتن در ارتفاع پایین پله‌های زیادی دارد و اگر در این مجموعه حادثه‌ای مثل آتش‌سوزی رخ دهد به دلیل مسیر باریک پله‌ها، احتمال به خطر افتادن جان نمازگزاران به دلیل هجوم افراد وجود دارد و با توجه به اینکه این مسجد تکه تکه است و ستون‌های بزرگی در وسط آن وجود دارد، صدا و سیما و رسانه‌ها نمی‌توانند یکپارچگی نمازگزاران جمعه را نشان دهند.
وی تصریح کرد: هم اکنون در استان یک میدان بزرگ برای اجتماعات مردمی، ملی و مذهبی وجود ندارد و همه اجتماعات در میدان امیرچخماق برگزار می شود که بسته شدن خیابان‌ها را در پی دارد.
ناصری با تاکید بر ایجاد یک مجتمع بزرگ فرهنگی و مذهبی گفت: در کنار این مجتمع می توان بازارهایی با طرح قدیمی و معماری ایرانی اسلامی ساخت و همین موضوع رونق اقتصادی استان را باعث می شود.
وی گفت: باید یک نمازخانه بزرگ با ظرفیت بیش از 70 هزار نفر برای اقامه نماز جمعه‌ در مرکز استان ایجاد شود زیرا با توجه به اینکه یزد یک استان گردشگرپذیر است این مجتمع زمینه جذب گردشگران زیادی را فراهم می کند.
ناصری گفت: با توجه به طرحی که پیش بینی شده در صورت اختصاص زمین برای مجتمع فرهنگی، این مجتمع به صورت خودکفا ساخته و هزینه‌های ساخت آن به صورت کامل از مجموعه وابسته به آن تامین می‌شود.
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد افزود: یزد هم می تواند از یک میدان بزرگ و زیبا همچون میدان امام اصفهان با بازارها و مجتمع‌های فرهنگی، سالن‌های اجتماعات و کتابخانه‌های بزرگ و نمازخانه مناسب چند 10 هزار نفری بهره‌مند باشد.
ناصری در خصوص ثبت جهانی بافت تاریخی یزد نیز اظهار کرد: این حرکت و اقدام در نتیجه فرهنگ و ارزش‌های گرانبهایی است که در بافت تاریخی یزد وجود داشته و نشان از ارزش‌های اسلامی زندگی پیشینیان ما دارد.
وی گفت: هم اکنون ظرفیت خوابگاهی برای حدود 90 هزار دانشجو در استان وجود دارد ولی ظرفیت خوابگاهی طلاب استان تنها 350 نفر است و این در حالی است که اگر بحث توسعه حوزه‌های علمیه و ظرفیت‌های آن به میان آید، برخی افراد در این زمینه کمک نمی کنند.

 

در ادامه این نشست رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه استان یزد گفت: افزون بر 2 هزار و 500 نفر نیروی افتخاری خواهر و برادر در ستادهای نمازجمعه یزد و مناطق مختلف این استان با این ستاد همکاری دارند.

حجت‌الاسلام رضا شریفی در نشست افزود: هم اکنون در 26 محل در شهر و مناطق روستایی استان نمازجمعه اقامه می شود.
وی ادامه داد: درخواست مردمی برای اقامه نمازجمعه در مناطق مختلف استان وجود دارد که با پیگیری استان و موافقت شورای سیاستگذاری ائمعه جمعه کشور ، با اقامه نمازجمعه و نصب امام جمعه برای نصرآباد تفت موافقت شده که بزودی انجام می گیرد .
این مسئول اظهار داشت: ایجاد مصلاها برای مناطق مختلف استان جزو برنامه های مهم شورای سیاستگذاری ائمه جمعه است که برحسب نیاز پیگیری و اقدام بعمل می آید.
شریفی خاطر نشان کرد: همه ساله بصورت منظم بر اساس فرم های کشوری نسبت به ارزیابی ستادهای نمازجمعه در سطح استان اقدام های لازم صورت می گیرد.
رئیس شورای سیاستگذاری ائمعه جمعه یزد تصریح کرد: به مناسبت بزرگداشت سالگرد اقامه نمازجمعه برنامه های مختلف فرهنگی و مذهبی در استان پیش بینی شده که انجام می شود.
شریفی از مهمترین آنها را برگزاری همایش بزرگ ائمه جمعه و ستادهای نمازجمعه ، برگزاری مسابقات فرهنگی ، تجلیل از پیشکسوتان نمازجمعه و برگزاری نمایشگاه کتاب ذکر کرد.


پنجم مردادماه سال 1358 سالروز فرمان حضرت امام خمینی (ره) مبنی بر اقامه اولین نمارجمعه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است و دراستان یزد هم اکنون در 26 مکان نمازجمعه اقامه می شود.

در پایان این نشست به سوالات خبرنگاران پاسخ داده شد. / منبع خبر: ایرنا یزد

 

عکس از: مجید دهقانی زاده

9605050196050502960505039605050496050505960505069605050796050508960505099605051096050511960505129605051396050514960505159605051696050517960505189605051996050520

telegram2

برچسب ها :

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • اولین نظر را شما بدهید

سرویس سیاسی

سرویس علمی

سرویس فرهنگی

سرویس ورزشی