امروز : جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۳:۲۱

منطقه حفاظت شده کوه بافق بهترین زیستگاه پلنگ ایرانی

منطقه حفاظت شده کوه بافق به عنوان بهترین زیستگاه پلنگ ایرانی در حوزه ایران مرکزی و یکی از زیستگاه های باقی مانده یوزپلنگ آسیایی و همچنین زیستگاه گونه های با ارزش و آسیب پذیری همچون هوبره و جبیر از اهمیت خاصی در شبکه حفاظتی کشور برخوردار می باشد.
منطقه حفاظت شده کوه بافق بهترین زیستگاه پلنگ ایرانی
شنبه | ۱۳۹۶/۰۱/۰۵ - ۰۹:۵۹ |
کد خبر : ۱۵۷۶ |
یادداشت

مجموعه ارتفاعات کوه بافق، آریز و دره انجیر به همراه دشت ها و تپه ماهورهای فیمابین آنها به دلیل دارا بودن زیستگاههای نسبتا مکرر چشم اندازهای زیبا و گونه های ارزشمند حیات وحش در سال 1367 به عنوان منطقه شکار ممنوع معرفی و پس از آن در سال 75 و با تصویب شورایعالی حفاظت محیط زیست ، قسمت هایی از منطقه شکار ممنوع با وسعت 88400 هکتار رسما در زمره مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفته و به عنوان منطقه حفاظت شده کوه بافق معرفی گردید.
متوسط درجه حرارت سالانه در منطقه 4/14 سانتی گراد و متوسط بارندگی سالانه در منطقه 3/95 میلی متر می باشد.
گرمترین ماه سال در منطقه تیرماه و سردترین ماه سال دی ماه است.
در منطقه حفاظت شده کوه بافق گوناگونی عوامل اکولوژیکی فیزیکی و زیستی سبب شده تا علی رغم قرارداشتن در منطقه خشک ، تنوع و تراکم پوشش گیاهی مطلوبی داشته باشد.
 تاکنون در این منطقه ، 194 گونه گیاهی شناسایی گردیده است.
منطقه حفاظت شده کوه بافق دلیل وجود ویژگیهایی منحصر بفرد به پوشش گیاهی مناسب ، وجود ارتفاعات، تپه ماهورها و دشت ها و تعارضات اندک در برخی قسمت ها، زیستگاه و مأمن مناسبی جهت زندگی انواع مختلفی از گونه های جانوری می باشد که از مهم ترین حیات وحش منطقه می توان به پلنگ، یوزپلنگ، کاراکال، گرگ، کل و بز، قوچ و میش، جبیر، جرد، جربیل، هوبره، زاغ بور، دلیجه، سارگپه، کبک، تیهو، بزمجه بیابانی ، مارجعفری، لاک پشت مهمیزدار و ....اشاره نمود. تا کنون در منطقه تعداد 21 گونه پستاندار ، 45 گونه پرنده و 17 گونه خزنده شناسایی شده است.

telegram2

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • اولین نظر را شما بدهید

سرویس سیاسی

سرویس علمی

سرویس فرهنگی

سرویس ورزشی