امروز : چهارشنب ۲۲ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۲۵

سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی آماده برداشتن گام های بلند در سال جدید است

رييس سازمان نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي استان يزد در جلسه اي كه با حضور جمعي از خبرنگاران و اصحاب رسانه برگزار شد به بيان خلاصه اي از وظايف و عملكرد اين سازمان پرداخت و پاسخگوي سوالات خبرنگاران بود.
سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی آماده برداشتن گام های بلند در سال جدید است
شنبه | ۱۳۹۷/۱۲/۱۱ - ۱۸:۳۰ |
کد خبر : ۱۹۵۸ |
اجتماعی
مهندس خلف باغي عنوان كرد : سازمان نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي از سال ١٣٨٠ بر اساس تصويب قانون در مجلس شوراي اسلامي  مصوب شد و شروع به كار كرد و در سال ١٣٩١ در تمام استانها تشكيل شد.
وي افزود : پايه و اساس اين سازمان با ساير سازمانهاي نظام مهندسي يعني معدن و ساختمان متفاوت است و وجه تمايز هم به اين صورت است كه با توجه به علت امنيت  و سلامت غذايي تركيب شوراها انتخابي ، انتصابي هستند.
خلف باغي در اين رابطه گفت : در شوراهاي استاني ٧ نفر انتخابي و ٤ نفر به صورت انتصابي ميباشند كه از اين تعداد ٢ نفر از آنها از طرف جهاد كشاورزي  در سطح استان معرفي مي شوند  و يك نفر از سطح وزارت علوم  و يك نفر هم  به عنوان مدير كل يا نماينده مدير كل محيط زيست استان داخل مجموعه ميباشند و نهايتا از بين اعضاي شورا هيئت رئيسه انتخاب و يك نفر به عنوان رييس سازمان نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي  به وزير جهاد كشاورزي معرفي و حكم ايشان توسط وزير امضا و ابلاغ خواهد شد.
رييس سازمان نظام مهندسي كشاورزي  و منابع طبيعي استان  يزد افزود :در سطح شوراهاي ملي هم ١٠ نفر  به صورت انتخابي از مجمع استاني و ٥ نفر هم انتصابي هستند با همان تركيب شوراهاي استاني با اين تفاوت كه يك نماينده هم از وزارت نيرو ميباشد و همچنين  اينكه حكم  رييس شوراي ملي هم توسط رييس جمهور به ايشان ابلاغ مي گردد.
خلف باغي خاطرنشان كرد :هم اكنون در  پنجمين دوره  شوراي سازمان هستيم و طول دوره ها هم ٤ ساله ميباشد . 
وي افزود : برنامه ريزي براي فارغ التحصيلان و اشتغال ايشان  كه يكي از دغدغه هاي اصلي و چالش هاي پيش روي ما در سازمان ميباشد و همچنين مهندسي شدن فرآيند توليد  و افزايش بهره وري كشاورزي  كه  از جمله وظايف سازمان  هست ،
دو مورد ديگر كه در قانون ديده شده است ؛ يكي قانون جامع دامپروري  و ديگري اختيارات صدور پروانه واحدها صنعتي ، نيمه صنعتي ، غيرصنعتي و روستايي و عشايري مي باشد كه وزارت جهاد كشاورزي در حوزه دامپروري و شيلات به سازمان نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي تفويض نموده است .
خلف باغي إظهار داشت : صدور پروانه هاي در ٥ حوزه انجام مي شود كه شامل : دام و طيور ، شيلات ( آبزي پروري )، گياه پزشكي، گلخانه و قارچ خوراكي ميشود . 
رييس سازمان نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي يزد يكي از وجه تمايز هاي اين سازمان با بقيه سازمانها را در اين موضوع عنوان نمود كه اصل كار  سازمان و تمام فرآيند ها مربوط بعد از بهره برداري است .
در  استان يزد حدودا ٣٥٨٠ نفر عضو حقيقي،  
٣١٢ شركت حقوقي و ٢٣ دفتر مركز خدمات غير دولتي در شهرستانها جهت  ارائه خدمات به كشاورزان و بهره برداران در سازمان نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي سازماندهي شده اند .
 
خلف باغي گفت : ١٠ درصد از گلخانه سازان كشور مربوط به استان يزد مي باشد و  حدود ١٢٠ نفر مسئول فني  در بحث  توليدگلخانه داريم كه بعد از گذراندن آزمونها و مصاحبه و كار آموزي مشغول به كار  شده اند .
وي همچنين إظهار داشت : خوشبختانه زمان صدور پروانه ها توسط سازمان در خيلي از موارد حتي از زمان پيش بيني شده قانوني هم كمتر است .
خلف باغي بيان كرد : پروانه هاي متعدد از سوي سازمان صادر شده است كه مجموعا  در بخش گلخانه و قارچ خوراكي در سال ٩٦ ، ٥٩٩ پروانه و در بخش دام و شيلات در سال ٩٦ جمعا ٦٨٠ پروانه و در يازده ماه سال ٩٧ جمعا ١٠٥٠ پروانه صادر شده است .
رييس سازمان نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي  در اين نشست از واگذاري بحث امور أراضي به اين سازمان  از ٦ ماه قبل تاكنون خبر داد و گفت در اين شش ماهه ما  به إشراف   خوبي دست پيدا كرديم و بابت مشكلات اين بخش هم با استاندار و معاونت عمراني استانداري يزد مكاتباتي صورت گرفته است .
وي در پايان خاطر نشان كرد : بيشترين رشته فارغ التحصيلان ما را زراعت و بعد گياه پزشكي و كمترين رشته هم ، رشته هاي نو ظهور  تكنولوژي ماشين هاي كشاورزي و تكنولوژي توليد شير و فرآورده هاي لبني  مي باشد و در روستاي رسالت سازمان در راستاي معاون آموزي فارغ التحصيلان بخش كشاورزي  امسال ١٠٧٧ نفر روز كلاس و دوره در ١٥ رشته مختلف  براي اين عزيزان برگزار شده است .

telegram2

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • اولین نظر را شما بدهید

سرویس سیاسی

سرویس علمی

سرویس فرهنگی

سرویس ورزشی