امروز : پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۵
گزارش و گزارش تصویری؛

نشست هم اندیشی اصحاب رسانه استان با معاونین استاندار و مدیران آب یزد

نشست هم‌اندیشی اصحاب قلم و رسانه پيرامون ترويج فرهنگ مصرف بهينه آب با حضور صادقیان معاون هماهنگی امور عمرانی، طالبی معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استاندار يزد و تعدادی از مدیران آب استان، عصر دوشنبه 11 اردیبهشت در سالن اجتماعات كوثر استانداري برگزار شد.
نشست هم اندیشی اصحاب رسانه استان با معاونین استاندار و مدیران آب یزد
سه شنبه | ۱۳۹۷/۰۲/۱۱ - ۱۸:۳۲ |
کد خبر : ۱۷۵۶ |
اجتماعی

در این نشست صادقیان معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار یزد با بیان اینکه برای تأمین آب شرب برنامه های متعددی طراحی و تدوین شده است ، افزود: عمده بحث استان یزد این است که حتی یک قطره از آب انتقالی در کشاورزی یزد استفاده نمی شود .
معاون استاندار یزد تصریح کرد: آب انتقالی تنها دو سوم آب شرب یزد را تامین می‌کند و مابقی از منابع زیرزمینی یزد است که 95درصد این آب انتقالی در شرب و تنها پنج درصد برای صنعت استفاده می شود.
صادقیان خاطرنشان کرد: در حوزه تامین آب استان یزد برنامه‌های متفاوت و متعدد کوتاه مدت و بلند مدتی در نظر گرفته شده است که در حوزه کشاورزی ، کاهش مصرف مصرف آب تا 50 درصد کنونی در پنج سال آینده ، ممنوع کردن کشت های پرآبخواه ، نظارت بر برداشتهای بی رویه ، تغییر کشت و مسدود کردن چاههای غیرمجاز بخشی از آنهاست.
وی در عین حال با بیان اینکه آبی که از سفره‌های زیرزمینی برداشت می‌شود شور و سخت است و با این وجود روی این موضوع هم مدیریت می‌کنیم که کیفیت آب کمتر نشود ، ادامه داد: در بخش صنعت نیز بحث بازچرخانی آب استفاده از آبهای خاکستری ، برخورد با چاههای غیر مجاز ، محدود کردن مصرف در صنایع پرآبخواه و ارائه بسته های تشویقی را در دستور داریم.
این مسئول خاطرنشان کرد: اگر صنعت‌گران نمی‌توانند ما را همراهی کنند نمی‌توانیم آب‌های زیرزمینی را با هزینه‌های کم در اختیار صنایع قرار دهیم و آنها بدون استفاده کامل آن را خارج کنند.
صادقیان افزود: محدود کردن پرمصرف‌ها در آب خانگی یکی دیگر از اقداماتی است که باید انجام شود و حتما شرکت آب و فاضلاب شهری باید حتما مورد توجه قرار گیرد.
معاون استاندار تأکید کرد: مصرف سالانه آب شرب مردم یزد 92 میلیون متر مکعب است در صورتی که سالانه تنها 62 میلیون متر مکعب آب به یزد منتقل می‌شود و اصلا منطقی نیست که این آب انتقالی در غیر شرب استفاده شود.
وی در ادامه بر لزوم تولید محتوا از سوی شرکتهای آب گفت: باید با تولید محتوا و حمایت از ایده های جدید صنعتی در مدیریت مصرف آب و نیز توجه به آب زمین های تغییر کاربری داده شده زمینه کاهش مصرف بیشتر این نعمت الهی را در استان فراهم کنیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان یزد در این جلسه گفت: مصرف آب یزد در شهر یزد در فروردین 12.8درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافته که با وجود قابل تحسین بودن باید به 20 درصد برسد.

وی با بیان اینکه اینکه آب شرب 10 شهر یزد از آب انتقالی تامین می‌شود گفت: میزان مصرف آب در یزد پایین تر از میانگین کشوری است با این حال باید برای گذر از تابستان امسال ، مدیریت مصرف بیشتری را با همکاری مردم و رسانه ها داشته باشیم.
وی کاهش سهمیه آب شرب اصفهان و یزد به این دلیل دانست که میزان آب ذخیره شده و میزان ورودی ماه‌های بعد را باید مدیریت کنیم تا شهریور و مهر از وضعیت خشکسالی عبور کنیم.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب یزد درباره میزان مصرف آب گفت: به طور متوسط در طول سال 65 درصد از نیاز آبی شرب شهرهای استان یزد که حدود 92 میلیون متر مکعب می‌شود، از آب انتقالی تامین می‌شود و مابقی نیاز شهرهای استان از آب چاه یا منابع محلی تامین می‌شود.
اسلامی افزود: در مصرف آب ، نوسان داریم به گونه ای که در دی ماه و بهمن ماه که وضعیت هوا در استان یزد مساعدتر است، تقریبا در شهرهای استان 6 میلیون متر مکعب مصرف آب شرب داریم که 85 درصد آب انتقالی و 15 درصد از چاه‌هاست اما این میزان مصرف در تابستان به 11.5 میلیون مترمکعب می سرد.
وی تصریح کرد: به دلیل بالا رفتن میزان مصرف 50 درصد از آن توسط منابع داخلی استان و 50 درصد هم از منابع آب انتقالی تامین می‌شود که در آن سهمیه هر شهر نیز با توجه به کیفیت منابع منطقه متفاوت است.
این مسئول در عین حال با بیان اینکه مصارف آب یزد در حوزه شرب کاملا با استاندارد های بین‌المللی و میانگین کشوری هماهنگ است ، ادامه داد: حدود 73 تا 74 درصد آب موجود در شبکه‌های شهر در اختیار مصرف کنندگان خانگی است و در مجموع سرانه مصرف شهروندان یزد حدود 150 تا 152 لیتر است که عدد معقولی است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان یزد کاهش 20 درصدی سهمیه آب شرب مصرفی انتقالی را کاملا عملی دانست و گفت: همه مدیرانی که در حوزه آب یزد فعالیت می‌کنند، برای یک دوره 10 ساله برنامه‌ریزی دقیق دارند تا مردم در تأمین آب مشکل نداشته باشند.
وی درباره برخی از این برنامه ها در شرکت آبفا هم گفت: مطالعات طرح جامع تفکیک آب شرب و بهداشت ، استفاده از پساب ، استفاده از آبهای غیرمتعارف بخشی از این طرحهاست.
وی یادآور شد: سال گذشته استان یزد در کنترل و جلوگیری از هدر رفت آب با رقم 17.5 میلیمتر که تا 12 میلیمتر قابل کاهش است رتبه نخست کشور را کسب کرد.

 

در ادامه طالبی معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استاندار يزد ضمن ابراز خرسندي از فراهم آمدن زمينه هم‌اندیشی با رسانه‌ها در موضوع آب گفت: اميدوارم اين نشست‌ها در موضوعات مختلف تداوم داشته باشد و ما بتوانيم از نظرات و دیدگاه‌های نمايندگان رسانه‌های ارتباط‌ جمعی كه به‌نوعی نمايندگان افكار عمومي جامعه هستند استفاده كنيم.
«محمدعلي طالبي» اظهار داشت: خوشحالم بحث تشكيل شوراي اطلاع‌رسانی مطالبه نمايندگان رسانه‌های استان نيز است و وجود اين مطالبه تداوم برگزاري شوراي اطلاع‌رسانی و تبديل اين شورا به يك ابزار اثربخش و پويا را فراهم می‌سازد.
طالبي افزود: در بحث مديريت مصرف آب كه محور اصلي اين نشست بود و دیدگاه‌های خوبي نيز بيان شد به كمك همه رسانه‌ها در اين حوزه با مشاركت دستگاه‌های مسئول نياز است.
معاون استاندار يزد بيان كرد: در مباحثي كه به حوزه انتقال آب مربوط می‌شود به وفاق و همدلي استاني از یک‌سو و در ارتباط با استان‌های ديگر نسبت به اين موضوع نياز داريم كه رسانه‌ها بايد براي تقويت اين فضاي همدلي بين نخبگان و مسئولان استان‌های مختلف با دغدغه مشترك آب تلاش كنند.
وي يادآور شد: باید گفتمان مشتركي در كشور پيرامون مسئله آب شكل بگيرد و براي پرداختن مناسب به اين موضوع ورود نخبگان و رسانه‌ها تأثیر خوبي به همراه دارد كه در جلسه اخير شوراي اطلاع‌رسانی نيز پيشنهاد شد ما نشست‌های مشتركي با رسانه‌های استان اصفهان براي نزديكي دیدگاه‌ها و جلوگيري از بسط شايعات و تفرقي كه می‌تواند به ضرر منافع هر دو استان باشد داشته باشيم.
طالبي اظهار داشت: يكي از افتخاراتم در دوره چهار سال گذشته اين است كه اجازه نداده و اجازه نمی‌دهم برخورد نامناسبي با خبرنگاران عزيز صورت بگيرد و در جريان برخي مواردي كه در اين جلسه مطرح شد نبوده‌ام، وگرنه اگر موردي از روابط خبرنگاران با روابط عمومی‌ها به من اطلاع داده‌شده است يا ساير موارد، ما آن را به‌صورت خصوصي حل‌وفصل کرده‌ایم و خودمان را هیچ‌وقت جدا از جمع رسانه ندانسته‌ایم.
معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استاندار در پايان سخنان خود با اشاره به اهميت و تلاش روابط عمومي و اصحاب رسانه بر استمرار اين جلسات گفت: ابتداي شروع به كار دولت به خانه مطبوعات استان پيشنهاد داديم كه شما متولي هماهنگي و دعوت از فعالان رسانه‌ای براي حضور در جلسات و برنامه‌های مختلف استان باشيد كه تاكنون ميسر نشده است و اين آمادگي در استان وجود دارد كه كار را به خود فعالان و متوليان رسانه‌ای بسپاريم تا با انسجام و رضايت بيشتري صورت گيرد.

 

عکس از: مجید دهقانی زاده

 970211019702110297021103970211049702110597021106970211079702110897021109970211109702111197021112970211139702111497021115970211169702111797021118970211199702112097021121970211229702112397021124

telegram2

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • اولین نظر را شما بدهید

سرویس سیاسی

سرویس علمی

سرویس فرهنگی

سرویس ورزشی